Blockchain Innovation lab | مدیران ارشد عالی نیاز به یک مدیر کارآفرین دارند
هدف اولیه از ایجاد این آزمایشگاه کمک به پرورش ایده های نوآورانه و استارتاپهای نوآور تعریف گردید ولی بدلیل اهمیت فناوریهای برهم زننده (DISRUPTIVE TECHNOLOGY) پس از یکسال از تاسیس موضوع زنجیره بلوک به عنوان موضوع محوری این آزمایشگاه انتخاب گردید. فناوری زنجیره بلوک یا بلاکچین از دهه ۱۹۹۰ میلادی به دنیای فناوری معرفی گردید، اما تا زمان معرفی ارزهای رمزنگاری شده و بخصوص تولد اولین ارز رمزنگاری شده که بیت کوین نام دارد کاربرد جدی برای این فناوری تصور نمی شد.
آزمایشگاه نوآوری بلاکچین , اولین مرکز شتاب دهنده‌ی حوزه‌ی بلاکچین, بلاکچین
63
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-63,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,transparent_content,qode-theme-ver-15.0,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive,elementor-default,elementor-page elementor-page-63

مدیران ارشد عالی نیاز به یک مدیر کارآفرین دارند

بهترین مدیر‌عامل‌ها  در رشد و اداره سازمان خود تحت یک طرح کسب و کار شناخته شده عالی‌ترین هستند. چیزی که آن‌ها به اندازه کافی انجام نمی‌دهند  نوآوری و تجدید ساختار (بازتولید) می‌باشد. این موضوع به دلیل بی‌کفایتی آن‌ها نمی‌باشد در واقع این کار وظیفه آن‌ها نیست.

حتما استثناهایی در این زمینه وجود دارند که هم مدیرانی آینده‌نگر و هم نوآور باشند، مانند استیو جابز و جف بزوس. اما سازمان‌های کمی هستند که بتوانند به این‌گونه رهبری دست یابند.

بنابراین اگر مدیرعامل نتواند شخص نوآوری باشد، چه کسی باید باشد؟ این پرسشی است که من با بنیان‌گذار استارتاپ ناب، استیو بلنک، و متفکران کسب‌وکار مانند ایوس پیگنر، هنری چسبرو و ریتا مک گراث به بحث و گفت‌وگو گذاشتم. ما باور داریم مدیر عامل‌ها نیاز به یک همکار برای نوآوری درون شرکت دارند. شخصی که بتواند فرآیندها، انگیزه‌ها و معیارهایی که مشوق ایده‌های رادیکال (خط‌شکن) و فضاهای جدید برای رشد می‌باشد را ایجاد و حمایت کند. یک مدیر می‌تواند به شرکت‌های بزرگ که درحال حاضر موفق هستند، در بازتولید (تجدید ساختار) کمک کند واین نقش جدید در جایگاه مدیران ارشد جای می‌گیرد.

می‌توانید این شخص را مدیر کارآفرین بنامید، شخصی که می‌تواند آینده را رهبری کند هم زمان که مدیرعامل اداره کسب وکار موجود را برعهده دارد.  این تفاوت بزرگی با نقش‌های یک مدیر طبق معیارهای گذشته پیدا می‌کند، اما یک مدیر کارآفرین نقشی لازم برای اطمینان یافتن از نوآور بودن شرکت است.

اما چگونه این نقش را استخدام می‌کنید؟ کجا جست‌وجو می‌کنید؟ کاندید مورد نظر چه صلاحیت‌هایی را باید داشته باشد؟ من یک شرح وظایف برای جست‌وجوی آسان‌تر شرکت‌های فورچون ۵۰ در زیر نوشته‌ام:

آیا شما یک مدیر کارآفرین هستید ؟

در نظر بگیرید که یک شرکت فورچون ۵۰ (شرکتی که جزء ۵۰ شرکت برتر جهان است) به دنبال یک مدیر کارآفرین است که آینده را بسازد. مدیر کارآفرین مسئول مدیریت سبد سهام کارآفرینانی است که طرح‌های کسب‌وکار و ارزش‌های پیشنهادی جدید را تجربه می‌کنند. کاندید مورد نظر شخصی است که اشتیاق پذیرش ریسک‌های محاسبه شده را داشته باشد.  این نه وظیفه مدیر تکنولوژی است و نه در شرح وظایف مدیر عامل تعریف شده است. یک مدیرکارآفرین با رهبری شفاف در نوآوری رادیکال(خط‌شکن) در سازمان به اندازه یک مدیر عامل قدرت دارد.

به لیست زیر نگاه کنید و ببینید کدام یک به شما مرتبط است (شرایط برای یک شرکت فورچون ۵۰ در نظر گرفته شده است)

شما اشتیاق ساختن یک کسب وکار را دارید. شما موتورهای رشد را با شروط محاسبه شده تولید می‌کنید و نه با شرط‌بندی.

شما باور دارید هر چیزی ممکن است. شما ثابت قدم هستید. شما با فریبندگی، کاریزما، اشتیاق، پشت کار و ذهن بازاریابی که دارید تیم ها را در باور به این که هر چیز ممکن است تشویق و هدایت می‌کنید.

شما ۱ میلیارد دلار + کسب وکار را از هیچ ساختید. در یک شرکت بزرگ این ویژگی بسیار ارزشمند می‌شود.

شما با شرایط عدم اطمینان مشکلی ندارید، شما از شکست نمی‌ترسید. شما شکست را به عنوان یک فرصت یادگیری و بازگو کردن راه حل می‌دانید.

شما فوق العاده دیپلماتیک هستید. شما یک تمرکز در ذهن خود دارید. آن هم حفاظت از پول و منابعی است که شما برای تست ایده خود نیاز دارید.

آیا این ویژگی‌ها شبیه شما می‌باشد؟ بله، حال وظایف روزانه شما را ببینیم.

وظایف شما چیست؟

آینده را برای شرکت بسازید.  نمی‌توانیم بیشتر از این بر این موضوع تاکید کنیم. مدیرکارآفرین مسئول توسعه کسب وکارها و ارزش پیشنهادی جدید برای رشد آینده شرکت می‌باشد.

شما تیم کارآفرینی خود را راهنمایی و پشتیبانی می‌کنید.  شما قبلا در این موقعیت بوده‌اید و می‌توانید دانش خود را به دیگران انتقال دهید. تیم شما در جست و جوی مدل کسب وکار و ارزش پیشنهادی در فرصت های رشد و هم چنین اعتباردهی آن‌ها است. این به معنای مدیریت کارآفرینانی است که می‌توانند روندها و رفتارهای بازار را هدایت کنند.

طراحی/ساخت فضا برای اختراع شما. شما مسئول ایجاد فضا برای تیمتان هستید تا تجربه کنند،شکست بخورند و یاد بگیریند. این یک فرهنگ جدیدی است که در آن ایده ها تست می‌شوند. شما باید از فرهنگ، فرآیندها، انگیزه ها و معیارهایی که در این فضا متولد می‌شوند پشتیبانی کنید.

نوآوری را اندازه بگیرید. باید فرآیند جدیدی را توسعه دهید که میزان پیشرفت شما در ساخت کسب‌وکار جدید را اندازه گیری کند. تجربیات شما چگونه به تیم شما کمک می‌کند تا یاد بگیرد، عدم قطعیت و ریسک را کاهش دهد و به سمت جلو حرکت کند.

ایجاد و پرورش همکاری با مدیرعامل شما باید با مدیرعامل کار کنید تا مطمئن شوید منابع و دارایی‌ها برای اعتبارسنجی ایده شما در دسترس هستند. ارتباطات کلید همکاری می‌باشد چون مدیرعامل می‌تواند در تجربیات مالی آینده به شما کمک کند. همچنین شما اهمیت ارائه یک کسب‌وکار معتبر که نشان‌دهنده مقیاس پذیر بودن فرصت‌ها است را می‌شناسید.

پیشرفت خود را مستقیما به رئیس هیئت مدیره گزارش دهید شما برای مدیرعامل یا در کنار مدیر تکنولوژی، مدیر اطلاعات یا مدیر مالی کار نمی‌کنید. این نقش‌ها مجاز هستند تا کسب وکارموجود را در بهترین حالت حفظ کنند. اگر مدیر کارآفرین به به مدیرعامل گزارش دهد، مدیرعامل می‌تواند ایده های بالقوه را به منظور حفظ منابع و حفاظت از سازمان در برابر شکست رد کند .

در دنیای سازمان‌های امروز به سازمان‌های ماهرتر بیشتری نیاز داریم. سازمان‌هایی که هم زمان هم اجرا و هم نوآوری می‎‌کنند. درک و تحلیل این وضعیت سخت می‌باشد، به دلیل قدرت فوق العاده ای که  مدیرعامل دهه‌ها است که دارد. اما استیو بلنک اشاره می‌کند که هر شرکت بزرگی باید با نوآوری مستمر، رادیکال(خط شکن )یا ریسک منسوخ شدن روبه رو شود.

شکی نیست که مدیرکارآفرین و مدیرعامل تعارض با یکدیگر را تجربه کنند. اما با کمی صبر و استقامت این نقش جدید می‌تواند با سازمان موجود یکپارچه شود. مدیران بالقوه بسیاری ممکن است در حال حاضر در سازمان‌ها وجود داشته باشند، که ما به ویژگی‌های آن‌ها اهمیت نمی‌دهیم و یا فرصت رهبری نوآوری را در اختیار آن‌ها نمی‌گذاریم .شاید حتی این شخص شما باشید.

ترجمه توسط:

آزمایشگاه نوآوری زنجیره بلوک (Blockchain Innovation Lab)

الکساندر اوستروالدر

۲۵ ژوئن ۲۰۱۵

منبع:

https://blog.strategyzer.com/posts/2015/6/29/the-c-suite-needs-a-chief-entrepreneur

https://hbr.org/2015/06/the-c-suite-needs-a-chief-entrepreneur

بدون نظر

ارسال دیدگاه