Blockchain Innovation lab | بلاک‌چین چیست ؟
هدف اولیه از ایجاد این آزمایشگاه کمک به پرورش ایده های نوآورانه و استارتاپهای نوآور تعریف گردید ولی بدلیل اهمیت فناوریهای برهم زننده (DISRUPTIVE TECHNOLOGY) پس از یکسال از تاسیس موضوع زنجیره بلوک به عنوان موضوع محوری این آزمایشگاه انتخاب گردید. فناوری زنجیره بلوک یا بلاکچین از دهه ۱۹۹۰ میلادی به دنیای فناوری معرفی گردید، اما تا زمان معرفی ارزهای رمزنگاری شده و بخصوص تولد اولین ارز رمزنگاری شده که بیت کوین نام دارد کاربرد جدی برای این فناوری تصور نمی شد.
آزمایشگاه نوآوری بلاکچین , اولین مرکز شتاب دهنده‌ی حوزه‌ی بلاکچین, بلاکچین
70
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-70,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,transparent_content,qode-theme-ver-15.0,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive,elementor-default,elementor-page elementor-page-70

بلاک‌چین چیست ؟

بلاک چین چیست ؟

فناوری بلاک چین  برای تسهیل در پرداخت ها و توافقات در محیط های مختلف، انتقال وجوه به موقع و کاهش زمان پیشنهاد می شود. برای مثال شبکه ریپل تقریبا روزانه ۳۰۰۰۰ واحد ارز را مبادله میکند. ، پرداخت ها بر پایه بلاک چین با حذف نیاز به یک واسطه مورد اطمینان برای پایش معاملات میتواند هزینه را کاهش دهد.

شکل ۱ رابطه بین بیت کوین، بلاک چین و فناوری دفتر کل توزیع را نشان می دهد. به خصوص بیت کوین یک کاربرد خاص از بلاک چین می باشد و به نوبه خود  یک نوع از دفتر کل توزیع شده می‌باشد.

امروزه کاربردی ترین  استفاده از DLT  در بلاک چین در ذخیره و دسته بندی معاملات است. شکل ۲ یک نمونه از فرایند این کاربرد را نشان می دهد.

بلاک چین هم چنین دیگر کارکردها را نیز پشتیبانی می کند. برای مثال قراردادهای هوشمند می تواند در یک شبکه بلاک چین قرار گیرد. این ها معمولا بین طرفین مورد توافق قرار میگیرند و به طور خودکار شرایط را اجرا می کنند. برای مثال اتریوم یک پلتفرم بلاک چین است که ظرفیت قراردادهای هوشمند را درون سیستم خود قرار داده است. پیامد قراردادهای هوشمند به خصوص هنگامی که در بلاک چین جاسازی شده باشند، بسیار حائز اهمیت می باشند.

مارک پاسکال سازمان دهنده کنفرانس اتریوم بیان می کند : اگر دو شخص به آسانی با یکدیگر توافق نمایند و مجموعه ای از قوانین را تنظیم کنند و…  ما نیز این قوانین ( یک قرارداد هوشمند) را در این سیستم تغییر ناپذیر که هر دو طرف به آن (بلاک چین) اعتماد داریم  قرار می دهیم و بین دو شخص که به یکدیگر اعتماد ندارند ، بدون واسطه قرارداد ایجاد می کنیم. مفاهیم مشابه می تواند در وام، رهن، خرید یا حتی یک سفر  اوبر به کار رود. بیشتر سیستم مالی/ تجاری توسط سازمان های واسطه متمرکز ساخته می شود که معاملات را به نمایندگی از ما انجام می دهند.

 

منبع: The Future Of Block chain, Charted Accountants,2017

توسط : آزمایشگاه نوآوری زنجیره بلوک (Blockchain innovation Lab)

۱ نظر
  • ویتامین بیت
    نوشته شده در ۲۳:۰۳h, ۲۰ فروردین پاسخ

    کاش کمی هم به استفاده های دیگر بلاک چین میپرداختید
    امروزه بلاکچین در زمینه های بسیاری(به جهت پیشگیری از تقلب و تغییرات غیرمجاز) مورد استفاده قرار می گیرد.
    برای نمونه قوه قضاییه نیز تصمیم دارد از بلاکچین در بحث قضا استفاده کند

ارسال دیدگاه