Blockchain Innovation lab | بلاک‌چین و دفتر توزیع
هدف اولیه از ایجاد این آزمایشگاه کمک به پرورش ایده های نوآورانه و استارتاپهای نوآور تعریف گردید ولی بدلیل اهمیت فناوریهای برهم زننده (DISRUPTIVE TECHNOLOGY) پس از یکسال از تاسیس موضوع زنجیره بلوک به عنوان موضوع محوری این آزمایشگاه انتخاب گردید. فناوری زنجیره بلوک یا بلاکچین از دهه ۱۹۹۰ میلادی به دنیای فناوری معرفی گردید، اما تا زمان معرفی ارزهای رمزنگاری شده و بخصوص تولد اولین ارز رمزنگاری شده که بیت کوین نام دارد کاربرد جدی برای این فناوری تصور نمی شد.
آزمایشگاه نوآوری بلاکچین , اولین مرکز شتاب دهنده‌ی حوزه‌ی بلاکچین, بلاکچین
81
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-81,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,qode-page-loading-effect-enabled,,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,transparent_content,qode-theme-ver-15.0,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive,elementor-default,elementor-page elementor-page-81

بلاک‌چین و دفتر توزیع

نقطه تمایز کلیدی بلاک چین عدم تعادل دفتر است، توانایی معامله بدون نیاز یه شخص ثالث مورد اعتماد (مانند بانک) از طریق دفتر توزیع ممکن شده است. جدول زیر تفاوت بین دفتر توزیع شده (distributed ledger) و دفتر مرکزی (centralized ledger) را بیان ‌می‌کند.

دفتر مرکزی

همه اقتصاد‌دانان درنهایت به ایجاد و نگه‌داری اعتماد در سیستم خود تکیه می‌کنند. برای مثال مردم به بانک‌هایی که دسترسی به سپرده‌ها را در اختیار آن‎ها قرار می‌دهد و مالکیت دارایی آن‌ها توسط مقام مرکزی تایید و حمایت می‌شود، اعتماد دارند. عموما این اعتماد با وجود مقام مرکزی حفظ می‌شود، شخصی که دفتر را نگه‌داری و به روز می‌کند و سوابق تمام معاملات را به دفتر اضافه می‌کند.

این‌ها برخی از ویژگی‌های مقام مرکزی می‌باشد :

تبادل سهام : دفترهای الکترونیکی مرکزی توسط شخص مرکزی اداره و نگه‌داری می‌شوند. آن‌ها تمام معاملات، تایید دارایی‌ها و تسهیل تبادلات سهام را بر عهده دارند.

سیستم پرداخت مالی: اگرچه بقیه موسسات می‌توانند کپی دفاتر را داشته باشند یا اطلاعات را در آن تایید کنند،اما در نهایت بانک مرکزی یک نسخه مرکزی از دفتر را تعیین کرده و مسئولیت اضافه کردن معاملات جدید و نگه‌داری تمام سوابق پیشین را بر عهده می‌گیرد.

حریم خصوصی : مطالعات نشان می‌دهد ۹۴% مصرف‌کنندگان باور دارند اعتماد مهم‌تر از راحتی است و ۶۷% نگران آن هستند اطلاعاتی که به سازمان می‌دهند به بیرون درز کند. در سال‌های اخیر ۴۶ % از مردم بیشتر درباره مسائل امنیتی نگران هستند.

واسطه‌گری : وجود یک واسطه هزینه ایجاد می‌کند. در برخی موارد یک واسطه می‌تواند فرآیند انجام معامله را آرام‌تر کند.

امنیت : یک دفتر مرکزی می‌تواند به طور بالقوه نقطه شکست باشد و از طریق پشتیبانی و امنیت کاهش یابد. اگر چه ریسک آن به مراتب بیشتر از سیستم توزیع شده است.

بلاک‌چین و دفتر توزیع

انجمن جهانی اقتصاد سه ارزش پیشنهادی کلیدی را برای بلاک‌چین معرفی می‌کند

اطمینان : چندین نسخه ( در مقابل یک نسخه تک) از تمام سوابق وارد شده در دفتر هر یک با توافق همه تایید شده‌اند. (ورودی‌های جعلی شناسایی می‌شوند و در دستیابی به توافق عام شکست می‌خورند)

شفافیت: یک سند عمومی از تمام فعالیت‌ها است که می‌تواند توسط تمام شرکای بازار دیده شود.

بدون واسطه‌گری : این با استفاده از یک شبکه همتا به همتا کار می‌کند و نیاز به سازمان مرکزی خاصی ندارد.

بلاک‌چین می‌تواند نگرانی‌ها را درباره حریم خصوصی با استفاده از شفافیت و کنترل بیشتر توسط کلیدهای رمزنگاری شده کاهش دهد. این فناوری هم‌چنین مشکل هزینه واسطه‌گری را با حذف خود واسطه حل کرده است. از زمانی که یک دفتر توزیع شده داشته باشیم، در مکان مرکزی خاصی نگه داری نمی‍شود و در نتیجه آسیب پذیری کمتری نسبت به حملات آنلاین دارد. این‌ها تفاوت‌های ساختاری، مدیریتی و نگه‌داری دفتر توزیع شده را نشان می‌دهد و در میزان اعتماد به شبکه تاثیرگذار می‌باشد.

منبع: The Future Of Block chain, Charted Accountants,2017

توسط : آزمایشگاه نوآوری زنجیره بلوک (Blockchain innovation lab)

بدون نظر

ارسال دیدگاه